DHT11 er en basis, billig digital temperatur og fugtigheds sensor. Den bruger en kapacitiv fugtigheds sensor og en thermistor til at måle temperatur, og sender dataene digitalt ud på en data pin (ingen analoge pins nødvendige). Den er rimelig nem at bruge, men kræver lidt tid for at samle data. Ulempen ved denne sensor er, at den kun kan levere nye målinger hvert 2. sekund, så sensormålingerne kan være op til 2 sekunder gamle.
Sammenlignet med DHT22 er denne sensor mindre præcis, og virker i et smallere temperatur/fugt område, men den fylder mindre og er billigere.
Kommer med en 4.7K eller 10K modstand, som du skal bruge som pullup fra databenet til VCC.
Downloads:
We have the DHT11 datasheet but its in chinese so its not easy to understand. However, the sensor protocol and timing is similar to the DHT22 so check out the DHT22 datasheet for more information
Arduino library and example code
Brand | Adafruit |
---|---|
Vægt (kg) | 0.050000 |